Programista to zawód niezwykle dochodowy, lecz także wymagający długich godzin pracy i skupienia. Bez jakich sprzętów lub gadżetów programiści zwykle nie mogą się obyć? Sprawdźmy, co powinno znaleźć się na biurku osoby zajmującej się programowaniem.
Co może mieć wpływ na komfort, a co za tym idzie, wydajność pracy programisty? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów.
Wśród sprzętów, które są niezbędne do pracy programisty, znajduje się wydajny komputer i dobry monitor. Najlepiej od razu zdecydować się na dwa monitory. Dwa ekrany mogą znacznie przyspieszyć pracę. Jaki monitor będzie dobrym wyborem?
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze monitora dla programisty? Zwykle są to monitory o stosunkowo dużej rozdzielczości, a także częstotliwości odświeżania ekranu. W pracy programisty bardzo często liczy się również czas. Dobrze zatem, jeśli nowy monitor wyposażony byłby w dodatkowe porty, takie jak porty USB 3.0, umożliwiające podpięcie do nich dysku zewnętrznego. Ostatnią cechą dobrego monitora dla programisty jest ochrona wzroku. Osoby te często pracują w środku nocy lub po zmroku, przez co ich oczy narażone są na szybkie uszkodzenie. Dbajmy o wzrok i stawiajmy na monitory z filtrem niebieskiego światła.
Wyświetl ten post na Instagramie
Programiści niezwykle często odczuwają efekty długotrwałego siedzenia w jednej pozycji, na niestety bardzo często niekomfortowym krześle. W związku z tym warto zadbać o wygodę i dobry stan kręgosłupa, inwestując w odpowiedni fotel do komputera.
Na rynku dostępna jest masa krzeseł różnego rodzaju. Jeśli chcemy postawić na najlepszy model, zwróćmy uwagę, czy dane krzesło biurowe wyposażone jest w takie elementy jak: podstawa z kółkami, podłokietniki, regulowany zagłówek, regulacja wysokości i odchylenia oparcia. Warto zainwestować w krzesło, które będzie wyposażone w podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Takie elementy można również dokupić osobno.
Aby zapewnić najwyższy poziom wygody podczas pracy, warto postawić również na takie elementy wyposażenia jak regulowany podnóżek oraz wielofunkcyjna lampka biurkowa. Oświetlenie w pracy programisty również ma duże znaczenie nie tylko dla jego wygody, lecz także zdrowia wzroku. Wybierzmy lampkę, która umożliwia zmianę natężenia światła, a także jego koloru (w zależności od pory dnia). Pozostałe akcesoria warte uwagi to m.in.: pionowa myszka komputerowa, która nie obciąża nadgarstka oraz dopasowana do niej podkładka na biurko. Świetnym pomysłem jest również podkładka pod klawiaturę, która amortyzuje ją, dzięki czemu nie ślizga się, a do tego – w niektórych przypadkach – działa ciszej, a na pewno bardziej komfortowo.
Gumowa kaczuszka albo inny przedmiot, trzymany w pobliżu komputera to znana metoda na debugowanie kodu. Programista tłumaczy kaczuszce bądź innemu wybranemu przedmiotowi kod kawałek po kawałku, dzięki czemu sam dostrzega w nim błędy. Mimo że metoda gumowej kaczuszki może brzmieć dość zabawnie, to wielu programistów twierdzi, że „u nich działa”. Gumową zabawkę mogą zastąpić oczywiście inne gadżety takie jak pluszaki czy figurki z ulubionej gry, filmu lub serialu.
Zdj. głóne: Max Duzij/unsplash.com